پارسینا سرویس: نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در کرج
تعمیر در محل با استفاده از قطعات اورجینال بهمراه ضمانت خدمات
علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر

علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر و گرم نشدن آن چیست؟

اگر به دنبال پیدا کردن علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر و گرم نشدن آن هستید با خواندن این مطلب با علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر و روش های رفع آن آشنا شوید.

از دیگر لوازم خانگی پر استفاده در چند سال اخیر مایکروفر است که امروزه در هر خانه ای می توان آن را یافت. این وسیله مانند دیگر لوازم برقی در طول زمان و استفاده از آن ممکن است دچار آسیب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. یکی از مشکلات رایج در که در مایکروفرها به وجود می آید، علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر و گرم نشدن آن است. به همین منظور در این مقاله ما قصد داریم دلایل تنظیم نشدن دمای مایکروفر و روش های رفع آن را در اختیار شما قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

اگر در شهر کرج سکونت دارید و مایکروفر شما دچار آسیب جدی شده است و نیاز به تعمیر دارد، شما می توانید با نمایندگی تعمیرات مایکروفر در کرج پارسینا سرویس تماس حاصل کنید تا در کمترین زمان ممکن تعمیرکاران مجرب خود را به محل شما اعزام کنند و مشکل مربوطه را بررسی و برطرف نمایند.

مکانیسم گرما دادن به مواد غذایی در مایکروفر

وظیفه اصلی مایکروفر گرم کردن مواد غذایی می باشد. اما این مکانیسم چگونه صورت می گیرد؟ مایکروفر دارای یک مگنترون است و به این صورت عمل می کند که امواج رادیویی با طول موج های بلند را تولید می کند. این طول موج ها به دورن غذا نفوذ کرده و سپس مولکول های آب را به ارتعاش در می آورد. به این ترتیب باعث گرم شدن مواد غذایی می شود. توجه داشته باشید که مگنترون با ولتاژ بالا کار می کند که برای تولید این ولتاژ از یک دیود تولید کننده استفاده شده است. کار این دیود این است که ولتاژ برق شهر را به ولتاژ مورد نیاز مگنترون تبدیل می کند.

علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر و گرم نشدن آن

علت های مختلفی برای گرم نشدن مایکروفر وجود دارد که در ادامه شما را با این دلایل و روش های رفع آن ها آشنا خواهیم ساخت. پس همچنان با ما همراه باشید.

تنظیم نشدن دمای مایکروفر به دلیل دیود ولتاژ بالا

اگر مایکروفر روشن باشد اما گرمایی را تولید نکند ممکن است مشکلی در دیود آن به وجود آمده باشد. برای رفع این مشکل ابتدا باید مایکروفر را خاموش کرده و آن را از پریز برق جدا کنید، زیرا دیود در داخل آن قرار دارد. سپس، قاب و محفظه باز کرده و خارن ولتاژ بالا را دشارژ کنید. خب اکنون دیود ولتاژ بالا را به وسیله یک مولتی متر امتحان کنید.

اگر دیود ولتاژ بالا از یک سو دارای مقاومت خیلی کم و از سوی دیگر رسانندگی بالا باشد، سالم است. اما اگر در هر دو سو دارای رسانندگی کمی باشد به این معنا است که دیود خراب شده و باید جایگزین و تعمیر شود. توجه داشته باشید که اگر مشکلی در دیود ولتاژ بالا وجود نداشته باشد احتمال دارد مشکل از مدار ولتاژ بالا باشد که باید این مشکل توسط متخصص مربوطه بررسی و تعمیر شود.

علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر در اثر میکروسوئیچ درب مایکروفر

یکی دیگر از دلایل تنظیم نشدن دمای مایکروفر، مشکل میکروسوئیچ درب آن است. هنگامی که مایکروفر را روشن می کنید، میکروسوئیچ درب یک پیغام به سایر قسمت های مایکروفر می فرستد که کار انتقال برق را انجام دهند. اگر درب باز باشد این پیغام متوقف خواهد شد در نتیجه مایکروفر گرم نمی شود. میکروسوئیچ درب مایکروفر به عنوان یک سوئیچ اینترلاک عمل می کند. اگر این بخش کار نکند، فن و موتور گردان به کار خود ادامه خواهند داد اما انتقال گرما صورت نخواهد گرفت.

برای حل این مشکل ابتدا دستگاه مایکروفر را خاموش کرده و آن را از پریز برق جدا کنید. سپس، سیم های میکروسوئیچ درب را که به صورت C و NO مشخص شده اند را بررسی کنید. اکنون توسط یک مولتی متر سوئیچ را بررسی کنید. اگر رسانندگی در آن وجود نداشت باید آن را تعویض و جایگزین کنید. اگر رسانندگی مشکلی نداشت شما باید گیره هایی که با میکروسوئیچ در ارتباط هستند را بررسی کنید و در صورت هرگونه مشکل آن را برطرف کنید.

علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر به علت خرابی مگنترون

در صورتی که موارد بالا را بررسی کردید اما همچنان مایکروفر گرم نشد شما باید مگنترون را بررسی کنید. مگنترون هسته مرکزی مایکروفر می باشد که وظیفه انتقال گرما به موارد غذایی را بر عهده دارد. اگر این بخش دچار مشکل شود، دستگاه از کار خواهد افتاد.

برای رفع این مشکل ابتدا دستگاه را خاموش کرده و از برق جدا کنید. سپس، قاب را باز کرده و خازن ولتاژ بالا را دشارژ کنید. پس از انجام این کار سیم های مگنترون را جدا کرده و به دو سر آن مولتی متر را وصل نمایید. باید بین دو ترمینال مگنترون مقاومت ۲ یا ۳ اهمی را مشاهده کنید. در صورتی که هیچگونه رسانندگی را مشاهده نکردید و یا تنها در یک سر ترمینال رسانندگی وجود داشت، مگنترون خراب شده و باید آن را تعویض کنید.

از موارد دیگر که از گرم شدن مایکروفر جلوگیری می کند می توان به خراب شدن ترانزهای ولتاژ، خراب شدن فیوزهای حرارتی، خراب شدن ترمو سوئیچ و خراب شدن بورد اصلی اشاره کرد.

نحوه تنظیم صحیح دمای مایکروفر

برای تنظیم کردن صحیح دمای مایکروفر ابتدا دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا با میزان دمای مورد نیاز برای گرم کردن هر غذا آشنا شوید. همچنین تنظیم دمای مایکروفر بر حسب فارنهایت می باشد و تبدیل آن به درجه سلسیوس ممکن است مشکل باشد.

این نکته را حتما در نظر بگیرید که در صورتی که موراد بالا را بررسی کردید و هیچگونه مشکلی در این قسمت ها مشاهده نشد از دستکاری سایر قسمت های مایکروفر بپرهیزید چرا که باعث وارد کردن آسیب جدی به مایکروفر خواهید شد. اگر ساکن شهر کرج و یا هر نقطه از استان البرز هستید و مایکروفر شما به تعمیر نیاز دارد شما می توانید با تعمیرگاه پارسینا سرویس تماس حاصل کنید تا در کمتر از ۲ ساعت بهترین و مجرب ترین تعمیرکاران خود را به محل شما اعزام و مشکل مایکروفر را بررسی و برطرف کنند.

 

2 دیدگاه دربارهٔ «علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر و گرم نشدن آن چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس