پارسینا سرویس: نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی در کرج
تعمیر در محل با استفاده از قطعات اورجینال بهمراه ضمانت خدمات

علت نشتی آب از یخچال فریزر و ساید بای ساید

علت نشتی آب از یخچال فریزر و ساید بای ساید چیست؟ چرا آب زیر یخچال جمع می شود؟ برای رفع مشکل نشتی آب یخچال و تجمع آب زیر آن چه اقداماتی باید انجام داد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات مطلب زیرا را مطالعه نمایید.

یخچال ها یکی از اساسی ترین و مهم ترین وسایل زندگی های امروزی هستند و تقریبا زندگی بدون یخچال را نمی توان تصور کرد. یخچال ها و فریزرها پر مصرف ترین وسیله برقی خانگی هستند که حتی یک روز در سال هم استراحت ندارند از این رو بسیار طبیعی است که بعد از مدتی استفاده از آنها مشکلاتی را شاهد باشیم. یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است به کرات برای یخچال های فریزر و ساید بای ساید پیش بیاید، نشت آب یا تجمع آب در قسمت زیر یخچال است.

این مشکل را نمی توان به برند خاص ربط داد و تقریبا برای تمامی برندها در طول عمر آنها رخ خواهد داد. از جمله رایج ترین دلایل نشتی آب یخچال فریزرها تجمع آب در جا میوه ای، خراب شدن فیلتر آب یخچال، نشتی آب از زیر آن و مشکلات نشتی آب بیرون از یخچال هستند. پارسینا سرویس در این مطلب به بررسی این مشکلات و راهکارهای برطرف کردن آنها می پردازد.

تجمع آب در زیر یخچال در حالی که مشکلی ندارد

بعد از مشاهده تجمع آب در زیر انواع یخچال های فریزر و ساید بای ساید اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید که آیا منبع آب از جایی غیر از یخچال نباشد. معمولا نشتی لوله های آشپزخانه، خراب شدن اتصالات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و دلایل دیگری مانند ریختن آب توسط کودکان می تواند عامل تجمع آب زیر یخچال ها باشد.

تجمع آب زیر جامیوه ای

یکی از شایع ترین مشکلات یخچال فریزرهای تجمع آب زیر جامیوه ای ها است که می تواند باعث نشتی آب شود. در این حالت به احتمال زیاد یکی از قطعات سیستم های نوفراست (بدون برفک) یا دیفراست (با برفک) دچار مشکل شده اند. از جمله دلایلی که باعث تجمع آب زیر جامیوه ای می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• خراب شدن ترموفیوز (فیوز حرارتی) یخچال

• هیتر یا المنت یخچال فریزر دچار مشکل شده یا خراب شده است.

• خراب شدن یا مشکل داشتن سیستم دیفراست یخچال

• ممکن است که مجرای خروجی دچار مشکل شده باشد.

• احتمال دارد که مسیر خروج آب دچار انجماد شده باشد. در این حالت آب حاصل از دیفراست یخچال در زیر جامیوه ای تجمع می کند.

برای حل این مشکل لازم است که کاور یخچال فریزر باز شود و تمامی قطعات آن مانند سنسور دیفراست، هیتر، ترمودیسک و ترموفیوز بررسی شوند و در صورت داشتن مشکل یا خراب شدن تعویض یا تعمیر شوند.

انسداد تخلیه آب

از جمله مشکلات عمده و رایج در یخچال های فریزر و ساید بای ساید، مسدود شدن تخلیه آب آن است. تمامی یخچال هایی که به سیستم نوفراست مجهز هستند و برفک ندارند به یک چرخه و سیستم یخ زدایی مجهز هستند که احتمال دارد برفک های ذوب شده را به خارج از یخچال منتقل کنند و یا آن را به نزدیکی کمپرسور هدایت کنند.

البته احتمال دارد که قسمت تخلیه یخچال ها توسط ذرات غذا و یا چیزهای دیگری مسدود شود، بنابراین قسمت تخلیه باید به صورت منظم و مستمر بررسی و سرویس شود. اگر قسمت تخلیه را به صورت کامل سرویس کردید اما همچنان مشکل تجمع آب وجود داشت باید یخچال به شکل اساسی تر بررسی شود.

خراب شدن فیلتر یخچال فریزر

یکی دیگر از دلایل شایع و رایجی که باعث تجمع آب در زیر یخچال های فریزر و ساید بای ساید می شود، احتمال خراب شدن و یا نشتی داشتن فیلتر آب آن است. فیلتر آب یخچال ها جز قطعاتی هستند که عمر مشخصی دارند و بعد از مدتی کارایی خود را از دست داده و یا خراب می شوند و لازم است که تعویض شوند تا دچار رسوب گرفتگی نشوند.

در صورتی که فیلتر آب دچار رسوب گرفتگی شود به مرور زمان باعث می شوند که به شلنگ فیلتر فشار وارد شود و در نهایت ترک بردارد. هنگام بروز چنین مشکلی باید سریعا مشکل برطرف شود تا باعث ایجاد مشکلات جدی تر نشود و آسیب های جدی تری به یخچال وارد نشود. معمولا عمر فیلترهای آب یخچال فریزرها بیشتر از ۶ ماه نیست و بهتر است که علاوه بر بررسی و سرویس مداوم، قبل از ۶ ماه آنها را تعویض کنید.

نشتی آب از زیر یخچال

نشتی از زیر یخچال ها یکی دیگر از مشکلات اساسی و اصلی است که معمولا مربوط به لوله های خروجی از شیر برقی است. این لوله ها در مجاورت کندانسور قرار دارند و در صورتی که نشتی داشته باشند باعث تجمع آب در زیر یخچال خواهند شد. این لوله می توانند در اثر فشار باعث نشتی شوند و یا اینکه به دلیل دریافت گرمای کندانسور در دراز مدت پوسیده می شوند و در نهایت نشتی می دهند. این شلنگ ها نیز باید به صورت مداوم و منظم بررسی شوند تا در صورت بروز مشکلی در سریع ترین زمان ممکن برطرف شوند.

نشتی آب به دلیل خرابی یخساز

یکی دیگر از دلایل شایع نشتی آب یخچال فریزر و ساید بای ساید خراب شدن قسمت یخساز آن است. یخسازها از طریق یک رابط به پشت یخچال متصل می شوند. ممکن است که یخساز در نقاط مختلفی دچار مشکلاتی شده باشد که به نشتی آب منجر شود. شل بودن لوله آب متصل به یخساز، نصب نامناسب یخساز و یا خرابی یخساز می توانند از مهمترین دلایل نشتی آن باشند. در صورت مشاهده نشتی آب در زیر یخچال حتما قسمت یخساز آن را به دقت بررسی کنید.

نشتی آب از یخچال های ساید بای ساید

معمولا قسمت فریزر یخچال های ساید بای ساید علت نشتی آب آنها هستند. زمانی که در قسمت فریزر نشتی به وجود می آید باعث انجماد آب در کف فریزر می شود و بعد از مدتی که پر شد نشتی آب رخ می دهد و به زیر یخچال نفوذ می کند. در یخچال های ساید بای ساید این مشکل به دلیل مسدود شدن تخلیه به وجود می آید که حل و برطرف کردن آن نیاز به تخصص و مهارت دارد. همچنین برای رفع این مشکل ابتدا باید یخچال را از جریان برق جدا کنید. در صورتی که تخصص کافی ندارید حتما این کار را به افراد متخصص واگذار کنید تا آسیب های جدی تری به یخچال وارد نشود.

نشتی آب از زیر فریزر

نشتی آب از زیر فریزر نیز یکی از اصلی ترین دلایل تجمع آب زیر یخچال است که می تواند علت های مختلفی داشته باشد. مهم ترین علت های آن رطوبت بیش از حد محیط، خراب شدن المنت یا هیتر، نصب نادرست شلنگ تصفیه و یا مجاورت یخچال به سینک ظرفشویی است. در صورت نشتی آب از زیر فریزر باید موارد نامبرده به دقت بررسی شوند و لوله ها و مسیر آنها نیز چک شوند.

۱. همچنین ممکن است که علت نشت آب از زیر فریزر به دلیل خراب شدن درزگیرهای درب باشد. در صورت خراب شدن این قطعه، هوای بیرون به داخل یخچال نفوذ می کند و رطوبت نامتعادلی را در آن به وجود می آورد و باعث انتقال آب اضافی به داخل سینی تخلیه می شود و در نهایت به زیر یخچال نشت خواهد کرد.

۲. شلنگ هایی که در زیر یخچال نیز تعبیه شده اند می توانند در اثر پوسیدگی باعث نشتی آب شوند. پوسیدگی این شلنگ ها باعث می شوند که تانک واتر یخچال نیز سوراخ شود و به یخچال آسیب وارد شود. سرویس و بازرسی مداوم و مستمر شلنگ ها می تواند مانع از بروز این مشکلات شود.

نشتی آب به دلیل جا به جا شدن

در صورتی که یخچال را از نقطه ای به نقطه دیگری جا به جا کنید ممکن است که در اثر این انتقال قطعات و شلنگ های آن جا به جا شود و به نشتی آب ختم شود. در صورتی که قصد جابه جا کردن یخچال را دارید حتما تمامی موارد امنیتی را رعایت کنید تا به آن آسیبی جدی وارد نکنید.

در صورت بروز نشتی آب و یا هر مشکل دیگری در یخچال های فریزر و ساید بای ساید که شخصا قادر به برطرف کردن نبودید می توانید به تعمیرات یخچال در کرج مراجعه کنید و یا با کارشناسان متخصص آن در تماس باشید و مشکل لوازم خودتان را در کوتاهترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت برطرف کنید.

 

1 دیدگاه دربارهٔ «علت نشتی آب از یخچال فریزر و ساید بای ساید»

  1. سلام. یخجال یاید ال جی من زیر لامپ فریز برفک زده علت این برفک گرفتگی چیه؟
    ایا باید قسمت پشت یخجال زیر موتور اب داشته باشه ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس